Questing

Polecane książki
Katalog on-line

Historia

Nasza biblioteka » Historia

Prawdziwa biblioteka wcale nie musi być duża... Prawdziwa biblioteka ma służyć. Musi wrosnąć w życie mieskzańców do tego stopnia, że bez niej nie sposób normalnie egzystować. Prawdziwa biblioteka to taka, której nikt nie zauważa, bo jest na miejscu i zawsze oferuje to, czego mieszkańcy potrzebują... (Vicki Myron, Dewey. Wielki kot w małym mieście, Kraków 2008)

 

W roku 1948 powołana została Gromadzka Biblioteka Publiczna w Choczu. Założycielem Biblioteki było Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, a pierwszym kierownikiem była Apolonia Woldańska, która kierowała nią do 1972 roku.

Bibliotekę prowadzili kolejno:

- Apolonia Woldańska 

- Wanda Jangas 

- Małgorzata Marcinkowska

- Arleta Jasiak 

- Kazimierz Woldański

- Monika Piłka

W 1991 roku nastąpiło połączenie biblioteki publicznej i szkolnej. Księgozbiór szkolny został przeniesiony do biblioteki publicznej i wpisany w jej księgi inwentarzowe. Od tamtej pory Biblioteka Publiczna Gminy Chocz pełni funkcję biblioteki szkolnej obecnego Zespołu Szkół w Choczu.

Czterokrotnie zmieniano siedzibę Biblioteki. Pierwotnie korzystano z pomieszczeń dzierżawionych na ulicy Pleszewskiej w Choczu, następnie na Placu PKWN (obecny Rynek), a od 1975 roku mieści się w budynku komunalno-samorządowym przy ulicy M. Konopnickiej (powierzchnia 56 m2). W 2004 roku przeniesiono Bibliotekę do wyremontowanych pomieszczeń, w których mieści się do dziś (powierzchnia 125 m2). 

W 2010 roku w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura bibliotek” przeprowadzono modernizację pomieszczeń bibliotecznych i socjalnych, wymieniono meble biblioteczne oraz zadbano o estetykę i atmosferę pomieszczeń.

 
  • Dodaj link do:
  • www.wykop.pl
  • www.facebook.com